Hakkında

Dr. Ferhat Jak İçöz, doktor klinik psikolog, öğretim görevlisi, klinik süpervizor, yazar, çevirmen ve editör, 2012 yılında kurduğu Varoluşçu Akademi’de bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Birey ve gruplarla çalışmaktadır. Meslektaşlara klinik süpervizyon vermektedir. Terapide varoluşçu ve psikanalitik yaklaşımlarla çalışmaktadır.

Eğitimi

Ferhat Jak İçöz, St. Georg Avusturya Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra lisans düzeyinde Psikoloji eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Vassar College’da almıştır. Klinik Psikoloji uzmanlığını ise yine İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Eğitimi boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Lape Fransız Hastanesi’nde stajlarını sürdürmüştür.

Klinik Psikoloji uzmanlığının yanı sıra Liverpool Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme ve Sağlık Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Ferhat Jak İçöz terapi ve eğitim çalışmalarının yanı sıra halen Middlesex Üniversitesi – New School of Psychotherapy and Counselling’de (Londra, İngiltere) Varoluşçu Terapiler alanında doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

2009 yılında başladığı Varoluşçu Analiz ve Logoterapi eğitimini 2012 yılında formasyonun en üst seviyesi olan Diplomate (eğitimci) seviyesinde tamamlamıştır. 2013’de logoterapi eğitimini aldığı Viktor Frankl Institute of Logotherapy’da (Dallas, Teksas, ABD) öğretim görevlisi olmuştur. Türkiye’deki ilk kapsamlı varoluşçu analiz ve logoterapi odaklı eğitimini başlatmıştır.

Bunların dışında Psikodrama (Psychodrama Institute of New York) ve Gestalt Terapi (Doç. Dr. Hanna Nita Scherler ile) eğitimleri almıştır. 2010 yılında yoga hocalık eğitimini (Cihangir Yoga) tamamlamıştır.

Öğretim Görevlisi Olarak Çalışmaları

 • (2015 – devam eden) İstanbul Bilgi Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda varoluşçu psikoterapiler ve grup psikoterapileri üzerine ders vermektedir. Ayrıca uzman adaylarına program dahilinde bireysel süpervizyon vermektedir.
 • (2015 – 2019) Bahçeşehir Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda psikodinamik/psikanalitik yönelim sorumlusu olarak görev yapmıştır. Uzmanlığını psikodinamik yönelimde tamamlamak isteyen klinik psikolog adaylarına bu alanda dersler ve süpervizyon vermiştir.
 • (2017 – 2019) İstanbul Bilgi Üniversitesi, Psikoloji Lisans Programı’nda kişilik kuramları dersi vermiştir.
 • (2015 – 2018) Hasan Kalyoncu Ünivesitesi, Gaziantep’te, tam zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerine alan dersleri ve süpervizyon vermiştir.

Varoluşçu Akademi’deki Çalışmaları

 • Bireysel ve grup seanslarını Varoluşçu Akademi Nişantaşı ofisinde sürdürmektedir.
 • 2012 yılından beri sunulmakta olan Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi’ni çeşitli şehirlerde vermektedir.
 • Varoluşçu Akademi’de sunulmakta olan diğer grup ve eğitim aktivitelerini süpervize etmektedir.

Varoluşçu Akademi’nin websitesi için tıklayın.

Psikodinamik Terapiler Merkezi’ndeki Çalışmaları

2017’de Mia Medina ile beraber kurduğu Psikodinamik Terapiler Merkezi’nde psikodinamik yaklaşıma dair eğitimler vermektedir.

Psikodinamik Terapiler Merkezi’nin websitesi için tıklayın.

Yayıncılık Çalışmaları

2014-2019 arasında Türkiye’de varoluşçu felsefe ve psikoterapi uygulamalarını yaygınlaştırmak ve alandaki Türkçe literatür açığını azaltmaya yönelik bir girişim olarak kurduğu Aletheia Kitap bünyesinde yayıncılık faaliyetlerinde bulunmuştur.

Aynı zamada çeşitli yayınevleriyle yazar, çevirmen ve editör olarak çalışmaktadır.

Yazdığı kitaplar

 • Kendin Olmanın Dayanılmaz Hafifliği, 2020, Doğan Novus

Yazdığı kitap bölümleri

 • “Seans Odasında Felsefe Yapmak: Heidegger ve Sartre’dan Ne Kadar İyi Psikoterapistler Olurdu?”, Psikomitoloji-2, yayına hazırlanmakta, İthaki
 • “Kahramanlarımız, Anti-Kahramanlarımız ve Antagonistlerimiz: Hepsine Ne Çok İhtiyacımız Var!”, Suret 11: Kahramanlar ve Anti-Kahramanlar, 2019, İthaki
 • “Varoluşçu Psikoterapiler ve Varoluşçu Analiz”, Psikoterapi Yöntemleri: Kuramlar ve Uygulama Yönergeleri, 2018, HYD

Çevirdiği eserler

 • Uygarlığa Dair Huzursuzluğumuz, Sigmund Freud, 2015, Kafka Kitap
  (Almanca aslından çeviri, orijinal adı: Das Unbehagen in der Kultur)
 • Dünyanın Istırabı Üzerine, Arthur Schopenhauer, 2018, Kafka Kitap
  (Almanca aslından çeviri, orijinal adı: Nachträge zur Lehre vom Leiden der Welt)
 • Kesinlikle Bipolar, Darian Leader, 2018, Aletheia Kitap
  (İngilizce aslından çeviri, orijinal adı: Strictly Bipolar)
 • Freud’un Ücretsiz Klinikleri, Elizabeth Ann Danto, basım aşamasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
  (İngilizce aslından çeviri, orijinal adı: Freud’s Free Clinics)

Çeviri editörlüğünü üstlendiği eserler

 • Varoluşçu Danışmanlıkta ve Psikoterapide Beceriler, Emmy van Deurzen ve Martin Adams, 2017, Pan Kitap & Aletheia Kitap
  (Orijinal adı: Skills in Existential Counselling and Psychotherapy)
 • İnsan Meselelerine Varoluşçu Bakışlar, Emmy van Deurzen ve Claire Arnold-Baker, 2017, Aletheia Kitap
  (Orijinal adı: Existential Perspectives on Human Issues: A Handbook for Therapeutic Practice)

Dernek Çalışmaları

2012 yılından bu yana ön hazırlıkları süren Varoluşçu Psikoterapiler Derneği – EXİSTanbul’un kuruluş aşamasında yer almıştır ve halen bahsi geçen derneğin kurucu başkanlık görevini sürdürmektedir.

Dernek hakkında ayrıntılı bilgi için: www.existanbul.org

%d blogcu bunu beğendi: